WŁAŚCIWY DOBÓR AGREGATÓW PRĄDOTWÓRCZYCH
Agregat prądotwórczy to urządzenie wytwarzające prąd. Według internetowej encyklopedii Wikipedia agregat to: autonomiczny zespół do wytwarzania energii elektrycznej. Zasadniczo składa się on z prądnicy synchronicznej, która jest napędzana silnikiem spalinowym.
Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia odbiornika do sieci np. z powodu słabo przygotowanej infrastruktury, w trudnych sytuacjach pogodowych, podczas powodzi, wichur, śnieżyc gdy energetyka nie powiadomi o wyłączeniu prądu, na działce, przy awarii lub przeciążeniu sieci, szeroko pojmowane bezpieczeństwo poprzez dalszą możliwość korzystania i działania takiego sprzętu jak nasze lodówki, zamrażarki, system centralnego ogrzewania, piecyki z płaszczem wodnym, system alarmowy. Ciągłość zasilania elektrycznego pozwoli pomóc zapanować nad żywiołem, będziemy nadal korzystali z oświetlenia, z elektronarzędzi do usuwania skutków kataklizmu. Agregat, to pomoc podczas działania szpitali, wozów strażackich, linii produkcyjnych, to zachowanie przetwarzanych i gromadzonych danych informatycznych.
Zastosowań agregatu jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić, kształtują je potrzeby – wtedy właśnie uruchamiamy naszą polisę bezpieczeństwa. Ilu z nas może powiedzieć – jak dobrze, że jest.
Odrębnym zagadnieniem jest przypadek, kiedy agregat prądotwórczy to jedyne źródło prądu. W miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci zawodowej, agregat pracuje nieprzerwanie przez 24h. Bezpieczeństwo systemów zasilania tego typu zagwarantowane jest poprzez właściwie przygotowany i realizowany serwis.
AGREGATY PRZENOŚNE
(raczej napędzane silnikami benzynowymi, rzadziej silniki Diesla, zasadniczo agregaty montowane na ramach, przystosowane do pracy na powietrzu lub w pomieszczeniu, różne rodzaje zastosowań – od zasilania elektronarzędzi po zasilanie domków jednorodzinnych, raczej do mocy 8kVA).
Agregaty przenośne można podzielić na:
- agregaty z linii standard – są to urządzenia do zasilania głównie elektronarzędzi i małych maszyn budowlanych, wyposażone w silniki benzynowe jak i Diesla oraz prądnicę synchroniczną. Stabilizacja napięcia w tego typu agregatach jest na poziomie +/- 8% co umożliwia pracę w/w urządzeń bez najmniejszych problemów. Niektóre urządzenia takie jak np. betoniarki podczas rozruchu będą potrzebowały większy prąd – w przypadku tego typu agregatów jest to możliwe ze względu na budowę prądnicy i całego agregatu. Agregaty z linii standard daje się przeciążać o 0% co niejednokrotnie umożliwia uruchomienie większego obciążenia niż znamionowe. Niestety nie zaleca się stosowania tych agregatów do zasilania czułych urządzeń elektronicznych. Niejednokrotnie mają one wyższe wymagania co do stabilizacji napięcia i częstotliwości. Do tego typu obciążeń stosuje się opisane poniżej agregaty ze stabilizacją napięcia, z tzw. AVR-em (Automatic Voltage Regulator).
- agregaty ze stabilizacją napięcia AVR – agregaty tego typu używa się głównie do zasilania małych stacji roboczych, UPSów, zgrzewarek i innych czułych urządzeń elektronicznych. Wyposażenie takiego agregatu zawiera AVR i inny rodzaj prądnicy. Nie zaleca się pracy tych urządzeń tam, gdzie możliwe jest ich przeciążanie – tego typu agregaty bardzo ciężko znoszą próby przeciążeń ponad ich znamionowe wartości. Ważne jest także to, aby zwrócić uwagę czy tego typu prądnica posiada AVR na jednej czy trzech fazach. Na rynku dostępne są agregaty trójfazowe z AVR na jednej fazie oraz trójfazowe z AVR trójfazowym. W przypadku zakupu agregatu trójfazowego i obciążania tylko jednej fazy niezmiernie trudno jest „trafić” z obciążeniem na tę fazę, która jest stabilizowana. Dlatego też ważne jest dobranie agregatu jednofazowego do odbiorników jednofazowych, a nie trójfazowego agregatu do odbiorników jednofazowych. W przypadku, gdy potrzebujemy zasilać np. trójfazowy UPS z wejściem 3~ należy zakupić agregat ze stabilizacją na 3 fazach.
- agregaty z modułami spawalniczymi – obok linii standard są to jedne z najbardziej popularnych urządzeń na rynku. Poza standardowym wyposażeniem wchodzącym w skład każdego agregatu posiadają one moduł do spawania. Prądnica wyposażona jest w złącza umożliwiające podłączenie kabli spawalniczych, regulator prądu spawania oraz przełącznik umożliwiający tryb pracy (agregat / spawarka). Aktualnie dostępne są dwa agregaty z modułami spawalniczymi o różnej mocy i różnym prądzie spawania. Należy pamiętać, iż w przypadku takich agregatów możliwe jest albo zasilanie urządzeń takich jak np. elektronarzędzia lub spawanie. Ważne jest także, aby pamiętać o odpowiednim osprzęcie dodatkowym takim jak kable spawalnicze, maska lub zdalne sterowanie prądem spawania. Tego typu urządzenia pozwalają zaoszczędzić koszty związane z wyposażeniem ekip serwisowych, gdzie spawarka i agregat są w jednym urządzeniu i wydają się niezastąpione wszędzie tam, gdzie trudno o prąd odpowiedni do zapewnienia zasilania prac remontowych jak i spawarki o prądzie spawania w granicach od 00 – 300A.
- agregaty w wykonaniach specjalnych dla straży i wojska – urządzenia te posiadają szereg różnych udogodnień pozwalających pracować z agregatami w trudnych warunkach. Są to agregaty o podwyższonym stopniu ochrony IP (z ang. „international protection rating”) umożliwiające pracę w strugach deszczu lub przy nasilonym zapyleniu powietrza. Tego typu agregaty posiadają stopień ochrony na poziomie IP 54, a gniazda nawet IP 67. Agregaty te dodatkowo wyposażone są w odpowiednie zabezpieczenia przeciążeniowe, przepięciowe i inne zależne od konkretnych wymagań odbiorców. Agregaty dla wojska mogą być wyposażone w złącza do podłączenia zewnętrznych zbiorników na paliwo, zasilania agregatów paliwem lotniczym (w przypadku agregatów z silnikami Diesla) oraz grzałki bloku silnika lub świece żarowe służące do uruchamiania ich w bardzo niskich temperaturach. Standardowo mają one więcej gniazd odbioru mocy i nieco mocniejszą ramę lub obudowę.
- agregaty z masztami oświetleniowymi – są to przenośne urządzenia wyposażone dodatkowo w rozkładane pneumatycznie maszty oświetleniowe o mocy odpowiadającej znamionowej mocy agregatu. Umożliwiają one np. w dzień podłączenie elektronarzędzi na placu budowy, a wieczorem i nocą oświetlenie go i zabezpieczenie przed wypadkami. Maszty głównie o wysokości 4,6m z lampami halogenkowymi o mocy agregatu. Agregaty te dodatkowo wyposażone są w kółka transportowe umożliwiające łatwe przemieszczanie agregatu po placu budowy. Po pracy – maszt składany jest na agregat nie wystający znacznie poza jego standardowe wymiary.
AGREGATY STACJONARNE
(agregaty na silnikach Diesla, na ramie z wewnętrznym zbiornikiem na paliwo lub zabudowane w obudowach dźwiękochłonnych do ustawiania na zewnątrz pomieszczeń – moce od 3kVA do kilku MVA)
- agregaty nieobudowane – są to urządzenia przeznaczone do zabudowy w pomieszczeniach tzw. agregatowniach. Agregaty te składają się z prądnicy połączonej z silnikiem zamontowanych na ramie agregatu dzięki wiatroizolacyjnym amortyzatorom. Silnik chłodzony jest cieczą lub powietrzem w zależności od jego rodzaju i mocy. W ramie znajduje się zbiornik paliwa umożliwiający nieprzerwaną pracę urządzenia na kilka godzin. Agregaty nieobudowane są bardzo głośne (hałas w granicach 20dBA), dlatego też przebywanie w obecności takiego urządzenia podczas pracy powinno odbywać się w odpowiednim sprzęcie ochronnym. Samo pomieszczenie, gdzie agregat będzie się znajdował musi być odpowiednio wentylowane. Stosuje się wtedy różnego rodzaju kanały wentylacyjne, przepustnice wielopłaszczyznowe i wyrzutnie. Należy także pamiętać, iż w przypadku agregatów ze startem automatycznym elementy wentylacyjne (przepustnice PWP – otwierające dopływ świeżego powietrza powinny być wyposażone w siłowniki ze sprężyną powrotną umożliwiające otwarcie ich bez ingerencji człowieka. Nie można także pominąć odprowadzania spalin z pomieszczenia – można to wykonać stosując odpowiednie kompensatory jak i rury wydechowe. Tego typu instalacja powinna być zawsze wykonana przez wykwalifikowany serwis. Przy obliczaniu wymiarów wentylacji jak i wykonywaniu wydechu należy brać pod uwagę wiele różnych czynników, od których zależy prawidłowa praca zespołu prądotwórczego. Takie kwestie to: zapotrzebowanie powietrza przez agregat, ilość spalin, przeciwciśnienie układu, długość wydechu, temperatura spalin, ilość kolan w wydechu, średnica rury wydechowej, wysokość nad poziomem morza, na której pracuje agregat, hałas na zewnątrz pomieszczenia generowany przez agregat i wentylację, temperaturę na bloku silnika zależna od grzałki lub w przypadku jej braku – temperaturę w pomieszczeniu, gdzie pracować ma agregat. Należy także w odpowiedni sposób przygotować fundament, na którym będzie stał agregat, odpowiednio go zakotwić oraz zadbać o możliwość łatwego dostępu do wszystkich części agregatu w celu ich późniejszego serwisowania. Agregaty nieobudowane ze względu na stopień ochrony prądnicy, który standardowo wynosi IP 21 lub IP 23 nie powinny pracować na zewnątrz. Nie pozwala na to także hałas generowany przez urządzenie jak i polskie prawo, które definiuje poziom mocy akustycznej – w przypadku agregatów prądotwórczych pracujących na zewnątrz wynosi on 97 dBA, a agregaty nieobudowane są zdecydowanie głośniej
- agregaty obudowane – wykonane są w sposób umożliwiający posadowienie ich na zewnątrz. Obudowa wyciszająca umożliwia pracę wokół agregatu w dogodnych warunkach. Agregaty obudowane zabudowane są stalową obudową z blachy malowanej proszkowo. W środku wyciszone są odpowiednim, niepalnym materiałem skutecznie tłumiącym hałas. Najczęściej jest to wełna mineralna lub odpowiedniej jakości pianki poliuretanowe. Każdy agregat obudowany posiada zabudowany tłumik, hak do podnoszenia dźwigiem, podpory umożliwiające przestawienie go wózkami widłowymi oraz drzwiczki zarówno do panelu kontrolno pomiarowego jak i do silnika, gdzie konieczna jest wymiana filtrów, oleju oraz innych materiałów eksploatacyjnych. Agregaty zabudowane często wyposażone są w grzałkę umożliwiającą rozruch agregatu w bardzo niskich temperaturach oraz ładowarkę akumulatorów, ich rozłącznik, gdy agregat nie jest używany przez dłuższy okres. Obudowane posiadają także możliwość podłączenia zewnętrznych zbiorników paliwa z pompami dotanku, posadowienia ich na specjalnej ramie umożliwiającej ich ciągnięcie oraz różne panele kontrolno pomiarowe. Agregaty obudowane posiadają także szereg gniazd odbioru mocy oraz listwę zaciskową umożliwiającą odbiór pełnej mocy agregatu. Niektóre agregaty dedykowane do wynajmu posiadają także wlew paliwa na zewnątrz obudowy – związane jest to z możliwością dolania paliwa bez otwierania agregatu podczas jego pracy. Wszystkie drzwiczki agregatu są zamykane na kluczyki uniemożliwiając ich otwieranie niepowołanym osobom. Na każdym agregacie znajduje się także przycisk STOP/AWARIA umożliwiający wyłączenie agregatu podczas nieprzewidzianej awarii. Agregaty obudowane posiadają oczywiście miejsca, w których czerpane jest świeże powietrze (standardowo z boków agregatu) oraz miejsca, w których ciepłe powietrze wyrzucane jest za pomocą wentylatora przez chłodnicę. Tego typu wyrzut znajduje się zawsze w górnej części agregatu tak samo jak wyrzut spalin. Agregaty prądotwórcze powinny być także szczelnie zamykane ze względu na wydobywającą się z nich odmę. W agregatach cała obudowa pełni rolę wanny, która zatrzymuje w sobie wszelkie nieczystości (odmę, rozlane paliwo podczas jego dolewania, rozlany olej podczas jego dolewania) i umożliwia oczyszczenie agregatu przez specjalny spust w dole agregatu. Uniemożliwia to zatem zanieczyszczenie miejsca pracy agregatu.
- agregaty ze startem ręcznym – jak różne są zastosowania stacjonarnych agregatów prądotwórczych tak różne są ich sposoby uruchamiania. Najprostszym i najtańszym zarazem sposobem jest uruchamianie go za pomocą startu ręcznego. Podchodzimy do agregatu, przekręcamy kluczyk i po podaniu napięcia na zabezpieczenie agregat podaje prąd na zaciski. Tego typu rozwiązanie stosuje się w przypadku agregatów stosowanych na budowach lub w miejscach, gdzie nie jest konieczne zdalne lub automatyczne uruchamianie agregatu. Niewątpliwie do uruchomienia agregatu potrzebny jest człowiek – ma to oczywiście swoje dobre i złe strony (można sprawdzić np. stan oleju i paliwa przed uruchomieniem, ale zarazem gdy potrzebujemy prąd np. w nocy do zasilania fermy drobiu – agregat sam się nie uruchomi). W przypadku agregatów ze startem ręcznym mamy także możliwość monitorowania pracy agregatu – z panelu możemy odczytać np. napięcia, częstotliwości itp., ale dane te możemy odczytać tylko na agregacie. Pierwszym i podstawowym pytaniem podczas doboru agregatu prądotwórczego jest informacja czy wykorzystujemy prąd jedno czy trój fazowy. Błędna odpowiedź w tym przypadku może doprowadzić do złego wyboru, który będzie skutkował zakupem urządzenia którego nie sposób wykorzystać. Drugą podstawową informacją jest moc agregatu którą będziemy potrzebować lub wykorzystywać.
- agregaty ze startem automatycznym – agregaty prądotwórcze ze startem automatycznym wyposażone są w panel sterowania umożliwiający podanie zewnętrznego sygnału startu agregatu w momencie, w którym sieć zawodowa nie funkcjonuje lub funkcjonuje nieprawidłowo. W tego typu sytuacji do rozruchu agregatu niepotrzebna jest ingerencja człowieka. Oczywiście możliwe jest także uruchomienie agregatu ręcznie – przekręcając kluczyk lub wciskając odpowiedni przycisk na panelu. Zależy to od modelu panelu montowanego w agregacie. Tego typu agregaty montowane są w miejscach, gdy istnieje już układ SZR (Samoczynne Załączanie Rezerwy) lub będzie on np. przewymiarowany ze względów na zasilania także innych odbiorników.
- agregaty ze startem automatycznym i układem SZR – są to agregaty montowane na obiektach, w których nie było jeszcze wcześniej zasilania z agregatu ani układu SZR. Agregat taki po odpowiedniej wcześniejszej instalacji będzie uruchamiał się w momencie zaniku prądu, spadków napięć lub częstotliwości bez ingerencji człowieka. Po zaniku napięcia na agregat zostanie podany sygnał startu, gdy agregat osiągnie parametry pracy zgodnie z jego ustawieniami (odpowiednie obroty parametry elektryczne) zostanie podane napięcie na zaciski agregatu. Od tej chwili automatyka z agregatu bada cały czas parametry sieci zawodowej i czeka aż parametry zasilania będą w normie. W momencie, gdy napięcie powraca układ czeka jeszcze kilka sekund i następuje powrotne przełączenie źródła zasilania na obiekt. Agregat w tym czasie pracuje jeszcze przez kilka do kilkunastu sekund czekając czy w tym czasie ponownie nie zostanie wyłączona sieć zawodowa. Gdy to nie następuje agregat wychładza się i po zaprogramowanym czasie wyłącza się. W tego typu kwestii nie możemy zapomnieć o kilku bardzo istotnych sprawach. Przede wszystkim taki agregat musi być wyposażony w ładowarkę akumulatorów podtrzymującą odpowiednie napięcie na bateriach, nie może być bowiem sytuacji, gdy zabraknie prądu, a agregat nie uruchomi się z powodu rozładowania akumulatorów. Po drugie należy pamiętać, iż agregat powinien posiadać grzałkę bloku silnika – podtrzymującą stałą temperaturę na bloku. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy w przypadku wysokich mrozów przy instalacji agregatu obudowanego takowy nie uruchomi się, gdyż płyn chłodniczy zamarzł. Poza tym musimy pamiętać, iż agregat posiada zbiornik paliwa, który wystarcza na określoną liczbę godzin pracy pod pełnym obciążeniem. Możliwe jest stosowanie dodatkowych zbiorników na paliwo wydłużających autonomię pracy agregatu. Jeżeli jest to także agregat, który stoi w pomieszczeniu musi pamiętać o odpowiednim osprzęcie wspomnianym już przy okazji agregatów otwartych.
- agregaty przewoźne na homologowanych podwoziach – są to agregaty obudowane, przystosowane do pracy na zewnątrz, które zamontowane zostały na podwoziach umożliwiających ciągnięcie ich za pomocą samochodów ciężarowych. Ze względu na masę agregatu i wagę samego podwozia zestawy takie ważą powyżej jednej tony. Mowa jest tutaj o agregatach prądotwórczych z silnikami Diesla, których moce zaczynają się od 7kVA. Taki agregat osadzony na podwoziu musi tak jak każda przyczepa zostać zarejestrowany. Kwestia doboru odpowiedniego zaczepu (kulowy lub oczkowy) zależy już od DMC całości zestawu i doboru samochodu jaki będzie ciągnął podwozie. Możliwe jest także wybranie zaczepu prostego jak i łamanego przystosowanego typowo do samochodów ciężarowych, gdzie regulować można wysokość zaczepu. Niekiedy w przypadku takich przyczep montuje się na nich także dodatkowe kable i rozdzielnice umożliwiające wszechstronniejsze korzystanie z agregatu prądotwórczego. Stosowanie agregatów na homologowanych podwoziach umożliwia ciągnięcie ich po publicznych drogach i pracę w najróżniejszych miejscach, wszędzie tam, gdzie agregat musi być przestawiany bardzo często. W zależności od masy agregatu stosuje się podwozia jedno lub dwu osiowe, w przypadku agregatów o masach powyżej 3 ton stosuje się już podwozia z odpowiednią pneumatyką. W każdym przypadku podwozia posiadają hamulec najazdowy, światła oraz zapasowe koło.
- agregaty w zabudowie kontenerowej – tego typu agregaty prądotwórcze to urządzenie, które zostały zamontowane w kontenerach najczęściej ze względu na swoje przeznaczenie (wojsko, transport morski, bardzo duża jednostka prądotwórcza). Kontenery, najczęściej dwudziestostopowe zapewniają zunifikowane rozmiary i odpowiednie miejsce do przeprowadzenia przeglądów. Agregaty zbudowane w kontenerach są najczęściej zdecydowanie bardziej wyciszone i posiadają dużo większe zbiorniki na paliwo. Wyposażone są w różnego rodzaju udogodnienia, które ze względów ograniczonego miejsca nie mogą być zamontowane w standardowej obudowie. Możliwe jest tutaj dostarczenie gaśnic, oświetlenia wewnętrznego, dodatkowych drzwi, systemów p.poż. i wiele innych.
PARAMETRY AGREGATÓW
Każdy z agregatów charakteryzuje się odpowiednimi parametrami według, których można go dobrać do potrzeb użytkownika. Poniżej przedstawiamy zestawienie najbardziej oczywistych parametrów.
- Moc – norma PN-ISO 8528 – definiuje trzy rodzaje mocy oddawanej przez agregat prądotwórczy:
Moc trwała (COP) – jest to moc, którą zespół prądotwórczy jest w stanie dostarczać w sposób ciągły przez nieograniczony okres czasu w roku, pomiędzy określonymi przerwami na konserwację i w określonych warunkach otoczenia, przy czym prace konserwacyjne są wykonywane zgodnie z instrukcjami wytwórców. Moc szczytowa (PRP) – jest to największa moc możliwa do uzyskania w ramach ciągów zmieniających się mocy, które mogą występować w czasie nieograniczonej liczy godzin w roku, pomiędzy ustalonymi przerwami na prace konserwacyjne i w określonych warunkach otoczenia. Dalszym warunkiem jest przeprowadzenie prac konserwacyjnych zgodnie z instrukcjami obsługi dostarczonymi przez wytwórców. Moc ograniczona czasowo (LTP) – jest to najwyższa moc, którą zespół prądotwórczy jest w stanie dostarczyć w czasie nieprzekraczającym 500h rocznie, z czego co najwyżej 300h jest pracą ciągłą pomiędzy określonymi przerwami na prace konserwacyjne i w określonych warunkach otoczenia, przy czym obsługa wykonywana jest wg instrukcji wytwórcy silnika spalinowego tłokowego.
- Typ silnika – w agregatach prądotwórczych stosowane są różne rodzaje silników. Najprościej podzielić je ze względu na rodzaj paliwa zasilającego – jest to albo benzyna bezołowiowa albo olej napędowy. W przypadku agregatów przenośnych są to najczęściej silniki 4-suwowe gaźnikowe lub wysokoprężne, jedno lub wielocylindrowe pionowe rzędowe albo widlaste, chłodzone powietrzem lub cieczą. Oferujemy agregaty które wykorzystują silniki renomowanych producentów. W przypadku agregatów przenośnych są to HONDA, BRIGGS STRATTON – linia VANGUARD do zastosowań profesjonalnych, HATZ. W przypadku agregatów stacjonarnych oferujemy silniki takich producentów jak: VOLVO, PERKINS, IVECO, YANMAR, LOMBARDINI, HATZ, DEUTZ.
- Wyposażenie dodatkowe – w zależności od typu agregatu prądotwórczego jako wyposażenie dodatkowe możemy wyróżnić: dodatkowe gniazda odbioru mocy, zabezpieczenie różnicowo – prądowe, rozdzielnice, kable, tłumiki i wydechy spalin, kominy dwu-płaszczowe ze stali nierdzewnej, zbiorniki na paliwo, wentylację, zestawy transportowe, maszty oświetleniowe, automatyki i układy SZR, zestawy do monitorowania pracy agregatu przez komputer PC, modemy GSM, układy synchronizacji, serwery TCP/IP, wykonania w wersji 500 V.
- Uruchamianie – agregaty przenośne uruchamia się najczęściej rewersyjne – ciągnąc na linkę. Istnieją także wersje agregatów przenośnych z akumulatorem – wtedy uruchomienie agregatu odbywa się za pomocą kluczyka. W przypadku agregatów stacjonarnych rozróżnić można dwa rodzaje startów agregatów: start ręczny , start automatyczny. W przypadku tego drugiego dodatkowym wyposażeniem może być układ SZR.
- Waga – agregaty przenośne jak sama nazwa wskazuje powinny umożliwiać ich przenoszenie z jednej na drugą lokalizację. W praktyce najlżejsze agregaty przenośne ważą ok.10kg. Są to jednak urządzenia o bardzo małej mocy dochodzącej do ? kVA. Agregaty o mocach od 2 do 3 kW ważą około 25kg. Agregaty o mocach do 7 kVA przekraczają już 60kg. Występują także agregaty przenośne o mocach ok ?7 kVA – takie urządzenie waży już jednak ponad 50kg. – Alternatywą do przenoszenia tego typu agregatów są zestawy transportowe, które dzięki kółkom montowanym u spodu agregatu umożliwiają dużo łatwiejsze przestawianie agregatu. Agregaty stacjonarne to już urządzenia, których waga zaczyna się od kilkuset kilogramów. Najlżejsze jednostki nieobudowane ważą ok.200kg, a najcięższe agregaty o mocy np. ?000 kVA w zabudowie kontenerowej mogą ważyć nawet 29 ton. Widzimy zatem, że rozpiętość wagowa w głównej mierze zależy od mocy agregatu prądotwórczego.
- Pojemność zbiornika paliwa – jest to cecha charakteryzująca długość pracy agregatu pod obciążeniem. Chcąc obliczyć autonomię pracy agregatu musimy pamiętać o policzeniu jej używając maksymalnego zużycia paliwa pod pełnym obciążeniem agregatu. W przypadku agregatów przenośnych stosuje się zbiorniki dostarczane razem z silnikami przez ich producentów (pojemności od 3 do 7 litrów) lub zbiorników wykonywanych przez producentów agregatów (pojemności od ?0 do 20litrów). W przypadku agregatów stacjonarnych pojemności zbiornika paliwa są różne dla agregatów otwartych i dla agregatów wyciszonych. Pojemności zbiorników przy takich agregatach zaczynają się od 50 litrów, a kończą nawet na pojemności 200 litrów. Każdy z takich agregatów ma możliwość podłączenia zewnętrznych zbiorników na paliwo o pojemności od 600 do 500 litrów. Średnio przyjmuje się iż zbiornik paliwa powinien starczyć na około 8h pracy pod pełnym obciążeniem. Niektórzy Klienci – szpitale, areszty śledcze – wymagają zwiększonej autonomii pracy agregatu. Stosuje się wtedy powiększone zbiorniki lub ich zewnętrzne odpowiedniki.
JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY
Aby dokładnie określić moc agregatu, który będzie zasilał odbiorniki należy przeanalizować szereg czynników. Pierwszą rzeczą do ocenienia jest sprawdzenie czy potrzebny jest agregat jedno czy trójfazowy. W przypadku, gdy posiadamy sieć trójfazową, a zasilać będziemy tylko odbiorniki jednofazowe zdecydowanie odradza się stosowanie agregatu trójfazowego. Agregaty trójfazowe stosuje się w przypadku zasilania urządzeń trójfazowych. W innym przypadku może występować asymetria obciążenia na agregacie trójfazowym co prowadzi do jego uszkodzenia. Przy doborze jednofazowego zespołu prądotwórczego, w zależności od ilości i rodzaju zasilanych urządzeń oraz na podstawie okresowego lub chwilowego pomiaru energii elektrycznej (np. za pomocą miernika cęgowego) należy ustalić tzw. Współczynnik równoczesności., który pozwoli określić zapotrzebowanie mocy w stosunku do mocy zainstalowanych odbiorników, a tym samym pośrednio moc zespołu. Można także zestawienie takie wykonać bez pomiarów. Korzystając z tabeli zamieszczonej poniżej sumujemy odbiorniki występujące w domu lub biurze i otrzymujemy wartość zapotrzebowania na prąd. Praktyka pokazuje, że rzeczywisty pobór mocy jest z reguły wyższy niż przybliżone zestawienie. Zwykle moc załączanych odbiorników winna wynosić około 60 – 70% mocy znamionowej agregatu prądotwórczego.
W przypadku agregatów trójfazowych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Tutaj dokładnie należy się zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie jakie odbiorniki będziemy zasilać. W szczególności należy mieć na uwadze rozruch silników indukcyjnych klatkowych, charakteryzujący się wysokim prądem rozruchowym IR, którego zależności w stosunku do prądu znamionowego IN są następujące:
- załączenie bezpośrednie: IR: IN = 4:6
- załączenie za pomocą przełącznika gwiazda – trójkąt: IR: IN = 2:3
- załączenie poprzez przekształtnik fazowy: IR : IN = 5:3
- załączenie poprzez przekształtnik fazowy: IR : IN = 2:4
Ostatecznie powinno się wybrać odpowiednio większy zespół ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną biorąc pod uwagę prąd podczas rozruchu danego urządzenia. Dla zabezpieczenia się pod przyszłe zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz możliwie bezpieczną pracę agregatu zaleca się zastosować dodatkowo 20% rezerwę. Najlepszą i niezawodną metodą doboru agregatu prądotwórczego jest wykonanie pomiaru elektrycznego z użyciem miernika cęgowego. Pomiar ten wykonuje się przy załączonych wszystkich odbiornikach, najlepiej w momencie rozruchu. Miernik taki powinien pokazywać szczytowy prąd podczas rozruchu urządzeń.
W przypadku doboru agregatu należy wziąć także pod uwagę możliwość występowania asymetrii. Zjawisko to może wystąpić w sytuacji gdy: posiadamy więcej odbiorników jednofazowych lub posiadamy odbiorniki mieszane , jedno i trójfazowe. Objawia się ono tym, że rośnie nam napięcie na fazach niedociążonych lub przeciążonych. Może to skutkować nieprawidłową pracą, a nawet uszkodzeniem odbiorników pracujących na fazach niedociążonych. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zniszczenia prądnicy agregatu. Aby uniknąć tego zjawiska należy równomiernie obciążyć wszystkie trzy fazy. Musimy także wiedzieć, iż podawane dane techniczne agregatów określone są dla wysokości 0m nad poziomem morza, temperatury otoczenia 20st.C i wilgotności względnej 60%. W przypadku pracy w gorszych warunkach osiągi agregatów ulegną obniżeniu. I tak dla przykładu: każde 100m wysokości n.p.m. to spadek sprawności o 1%, a każde 5 st. C powyżej 20 to spadek sprawności o 2%.
Wartości podane powyżej są wartościami orientacyjnymi. Ich rzeczywista wartość zależy od producentów poszczególnych urządzeń oraz ich stopnia zaawansowania technologicznego. Dobierając agregat musimy także pamiętać o tym, iż niektóre z urządzeń podanych powyżej wymagają zasilania w energię o odpowiedniej jakości. Mowa jest tutaj o urządzeniach głównie biurowych tj. komputerach, UPS, monitorach – tego typu elektronika wymaga agregatów z stabilizacją napięcia AVR. Oczywiście licząc przybliżoną wartość zapotrzebowania na moc musimy wziąć pod uwagę także fakt, ile z tych urządzeń będzie pracowało jednocześnie.

Zobacz jak powinien wyglądać poprawnie zainstalowany
agregat prądotwórczy - stacjonarny
w pomieszczeniu zamkniętym.
Zobacz jak powinien wyglądać poprawnie zainstalowany
agregat prądotwórczy - stacjonarny
na terenie otwartym.